These are really good.
Chicken Burgers
4 chicken breast, cooked and diced
1/2 med onion, diced
4 garlic cloves, pressed
1 tsp. sugar
dash of cayenne pepper
dash of white pepper
3 T. soy sauce
4 eggs, beaten
Put everything in a food processor, when completely mixed, form into patties and fry in olive oil about 5 minutes each side.
(I actually don't have a food processor, so used my blender and it took extra time because I could only put about 1/2 c. diced chicken in at a time. Then had to mix everything together in a bowl. Canned chicken would work just as well without having to blend or process it- similar to tuna.)
I used my Italian Bread recipe for the buns, but made a smaller batch:
Rachel's Hamburger Buns
2 c. warm water
2 T sugar
2 T yeast
1/4 c. dry milk
1/2 T salt
1/4 c. olive oil
1 c. whole wheat flour
4-5 c. white flour
Mix water, sugar and yeast and let set for 10 minutes until the yeast is foamy. Add the rest of ingredients until you get to the flour then as the mixer is going add the flour one cup at a time until the dough no longer sticks to the sides of the mixer. Let it knead (mix) for 10 minutes. Flour the counter where you plan to shape the loaves.
I put the whole batch of dough on the counter and flattened it a little- so it was about 1 inch thick. Then took a pizza cutter and cut a 1 1/2" strip off the end, then cut that into about six 1 1/2" squares. Each square: squish down to 1/2 inch thick, it should be about 2 to 3 inches square. Take all corners and squish together, turn the "loaf" so the seam is on the underside and place on baking sheet (these did best on stoneware). Let rise till doubled, bake at 350 degrees for 25 minutes.
Serve with Mayo, lettuce and tomatoes.
Cost:
Turkey: $5.
Eggs:$.60
Lettuce: $.75
Tomato: $1.35
Buns: $.60
Chips: $2.5 (natural w/ sea salt)
Meal Total: $10.80
This didn't really cost me this much, as I was given farm fresh eggs (thanks to my mom!) and some chicken from someone and this will also cheaper in the summer when we have our garden lettuce and tomatoes.
But I really only spent $5.20
And we had 2 extra adults joining us for dinner last night, so it fed quite a few.